Dieta 3d chili

Ostatnimi czasy dieta 3d chili była dość popularna, jej głównym założeniem jest wykorzystanie przypraw jako produktów, które przyśpieszą metabolizm. Dzielimy przyprawy na trzy grupy kolorystyczne: czerwone, żółte i zielone. Przyprawy muszą zostać dobrane w odpowiedniej ilości i połączone ze składnikami jadłospisu. Dzięki odpowiedniemu połączeniu uzyskamy efekt trójwymiarowego spalania kalorii.

Patrząc na nazwę można domyślić się, że naszym głównym składnikiem są papryczki chilli. Do nich dobieramy przyprawy z żółtej i zielonej grupy, ważne jest aby przyprawy się zmieniały, dzięki temu organizm nie uodporni się na jeden rodzaj przyprawy i nie spowolni swojej pracy.
Przyprawy czerwone – ostra papryka, chili, słodka papryka, pieprz czarny, curry, pepperoni.

Te przyprawy są naszym głównym składnikiem, zawierają kapsaicynę, która przyśpiesza proces przemiany materii.
Przyprawy żółte – cynamon, imbir, kardamon.

Te przyprawy stymulują pracę układu pokarmowego, a także pobudzają trawienie. Dodatkową zaletą tych przypraw jest hamowanie apetytu, co zapobiega podjadaniu.
Przyprawy zielone – bazylia, mięta, szałwia, oregano, tymianek.

Te przyprawy regulują pracę żołądka, zmniejszają niestrawność i wpływają kojąco. Z tych przypraw powinniśmy korzystać jak najczęściej, warto doprawiać nimi śniadania.
Przykładowy jadłospis:

śniadanie: jajecznica z pomidorem, pół łyżeczki oregano i bazylii

drugie śniadanie: kefir z cynamonem i imbirem

obiad: ryż z kurczakiem curry

podwieczorek: surówka z 3 marchewek doprawiona łyżeczką cynamonu

kolacja: sałatka z papryki i jajka, szczypta chilli
Jakie są moje wrażenia? Po pierwsze trzeba bardzo uważać, zbyt duża ilość pikantnych potraw może zaszkodzić naszemu żołądkowi. Dieta nie jest polecana osobom z wrzodom żołądka oraz z cera podatną na trądzik. Uważam, że dobrze znać przyprawy, wiedzieć, które czemu służą i korzystać z ich właściwości, ale codzienna dieta powinna być zróżnicowana, codzienne jedzenie chili może wpłynąć negatywnie.

Czy skorzystać z diety? Nie jestem za tym aby trzymać się jej restrykcyjnie, jak wspomniałam można wykorzystać działanie przypraw, warto dodawać je do potraw w odpowiednim połączeniu, nie można jednak popaść w skrajność.

Zobacz także

Dodaj komentarz