Dieta detox

Detox zwykle kojarzy się nam z odtruwaniem organizmu z alkoholu czy narkotyków, możemy również zrobić detox odchudzający, który ma na celu usunięcie szkodliwych toksyn z organizmu. Występują różne diety oczyszczające organizm, te łagodniejsze wykluczają z diety produkty ciężkostrawne oraz wysoko przetworzone. Diety oczyszczające to także diety płynne, warzywne, monodiety owocowe oraz diety mieszane (warzywno-owocowe). Poniżej kilka przykładowych diet detox.

Dieta warzywno-owocowa – dieta trwa trzy dni, jemy warzywa i owoce. Mogą być surowe, ugotowane na parze lub w małej ilości wody. Spożywać można również zupy jarzynowe na wodzie oraz kiszonki. Należy ograniczyć ilość soli do minimum, używać można ziół, soku z cytryny i oliwy. Do picia zalecane są świeże soki, ziołowe herbatki oraz oczywiście wodę.

Dieta jabłkowa – dieta trwa dwa dni, jemy tylko jabłka. Jabłka zawierają pektyny wymiatające z przewodu pokarmowego resztki, które tam zalegają. Jabłka możemy jeść surowe, pieczone lub w formie surówki z odrobiną jogurtu. Pieczone jabłka poprawiają pracę trzustki oraz wątroby. Do picia zaleca się zieloną herbatę, sok z jabłek, herbatę jabłkową i oczywiście wodę.

Dieta koktajlowa – dieta trwa dwa tygodnie. W trakcie jej trwania spożywamy warzywa, owoce, chude mięso (pierś z kurczaka albo indyka), produkty zbożowe z grubego przemiału. Wypijamy również każdego dnia trzy szklanki koktajlu zrobionego z kefiru i owoców.

Diety oczyszczające stosowane mogą być jedynie przez osoby zdrowe, które odczuwają potrzebę oczyszczenia organizmu ze względu na jego przeciążenie. Oczywiście diety oczyszczające przeprowadzane są również w celu pozbycia się zbędnych kilogramów, mogą być one wstępem do zdrowej diety. Nie powinny być one stosowane przez osoby poniżej 16 roku życia, osoby starsze, osoby cierpiące na zaburzenia zdrowotne, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Jakie są plusy diety detox? Możemy szybko zgubić zbędne kilogramy, dieta jest łatwa w planowaniu i nie wymaga wielu przygotowań, oczyścimy jelita i zregenerujemy wątrobę, zmniejszymy ilość toksyn we krwi, a także odciążymy organizm. Znaleźć można tek kilka minusów, tak naprawdę nie ma dowodów naukowych na to aby rzeczywiście diety detox usuwały toksyny z organizmu. Diety te mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu, powodować osłabienie, bóle głowy czy zmęczenie. Możemy również rozregulować nasz metabolizm, w trakcie diety schudnąć, a następnie przybrać kilogramy z nawiązką. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie po prostu zdrowej diety! :)

 

 

Zobacz także

Dodaj komentarz