Dieta dr Dąbrowskiej – czy jest bezpieczna? Plus i minusy

Coraz częściej możemy spotkać się z określeniem „dieta-cud”, wiele osób próbuje oczyścić swój organizm z toksyn czy wyzbyć się ze swoich posiłków mięsa oraz produktów odzwierzęcych (nabiał, jajka). Można powiedzieć, że dieta dr Dąbrowskiej idealnie wpisuje się w obowiązujące trendy żywieniowe. Jest to coraz popularniejszy, dwuetapowy program odchudzająco-oczyszczający, którego głównym celem jest pobycie się z organizmu toksyn oraz przywrócenie równowagi wewnętrznej. Owa dieta oczyszczająca składa się głównie z warzyw oraz owoców, czego naturalnym skutkiem będzie również utrata wagi.

Dieta dr Dąbrowskiej– czy jest bezpieczna? Co można, a czego kategorycznie nie wolno jeść podczas jej stosowania? Jakie są możliwe minusy odżywiania się w ten sposób?

dieta oczyszczająca

Dieta oczyszczająca Dąbrowskiej – podstawy

Ewa Dąbrowska jest doktorem nauk medycznych, a w trakcie swojej praktyki lekarskiej żywo zafascynowała się rolą żywienia w leczeniu chorób cywilizacyjnych. Wtedy też zaczęła odpowiednie badania w kierunku tego, czy jedzenie wpływa jakkolwiek na stan naszego zdrowia. Na podstawie wyników badań opracowała innowacyjną metodę, nazwaną dietą dr Dąbrowskiej lub postem Dąbrowskiej. W jej trakcie osoby jedzą jedynie warzywa i owoce, dzięki czemu nasz organizm zaczyna się „odtruwać”i tym samym wspomagać mechanizmy samoleczące.

dieta dr dąbrowskiej zalety

Kilka słów o teorii

Dietę dr Dąbrowskiej można tak naprawdę nazwać głodówką leczniczą, która ma na celu poprawienie działania organizmu oraz wzmocnienie go. Po zakończeniu kuracji Dąbrowskiej należy niezwłocznie rozpocząć zdrowe odżywianie, oparte nie tylko na owocach i warzywach ale również roślinach strączkowych, ziarnach czy dobrym jakościowo nabiale.

Na tym etapie można zadać pytanie, dlaczego i w jakim stopniu taka dieta ma nam pomóc? Według dr Dąbrowskiej wraz z pozbyciem się tłuszczu (nagromadzonego) zyskujemy nie tylko lepsza sylwetkę ale również dostarczamy sporo produktów bogatych w przeciwutleniacze. Wspomaga to procesy naprawcze i działa oczyszczająco, uzdrawiająco i odmładzająco.

Dieta oczyszczająca dr Dąbrowskiej jest bardzo niskokaloryczna. Jest to związane po pierwsze z ograniczeniem mięsa, węglowodanów w postaci makaronów, ryżu kaszy, nabiału, nasion, przekąsek, słodyczy itp. Wielu naukowców uważa, że „obniżenie energetyczności posiłków to skuteczna metoda wydłużania życia, zapobiegania nowotworom i innym groźnym chorobom.”

Dieta zaproponowana przez Dąbrowską ma uruchomić tzw. trawienie wewnętrzne (inaczej endogenne). Naukowcy twierdzą, że dzięki temu nasz organizm jest w stanie samodzielnie pozbyć się wszelakich zdegenerowanych tkanek. Tym sposobem pozbywamy się wszystkiego, co w jakikolwiek sposób może zakłócać prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

ekologiczne warzywa

Dieta dr Dąbrowskiej – zasady

Dieta dr Dąbrowskiej składa się z dwóch głównych etapów. Pierwszym z nich jest odtruwanie. Ten etap trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Przez ten okres spożywa się jedynie około 600 kcal dziennie. W trakcie trwania tej oczyszczającej głodówki można jeść wyłącznie zwykłe lub ekologiczne warzywa (opcja lepsza). Najlepiej jeśli są one niskoskrobiowe. Przykładowo, jeść możesz: marchewki, buraki, rzodkiewki, kalafiora, brokuły, cebule, pora, sałaty, zioła świeże, kabaczki, ogórki, pomidory, paprykę.

Jeśli chodzi o owoce, śmiało możesz spożywać: jagody, jabłka, cytryny, grejpfruty. W początkowym etapie swoją dietę warto oprzeć o surowe warzywa oraz te ugotowane (np. zupa krem, leczo). W trakcie trwania głodówki leczniczej, zaleca się pić od 2 do 3 litrów wody na dobę.

Drugi etap to wychodzenie z diety. Dieta dr Dąbrowskiej zmusza nas do zmiany nawyków żywieniowych oraz przejście na zdrowszą oraz zbilansowaną dietę. Po zakończeniu fazy oczyszczania, podstawą naszej diety dalej mają pozostać warzywa i owoce, jednak z czasem możemy dodawać do jadłospisu kasze, chleb razowy, ziarna, orzechy czy produkty mleczne.

Czego NIE wolno jeść podczas diety oczyszczającej?

Dieta oczyszczająca dr Dąbrowskiej nie uwzględnia produktów wysoko przetworzonych, białej mąki, wszelakich słodyczy, mięsa, herbaty, kawy, napojów słodzonych i gazowanych, żywności w proszku, słonych przekąsek, żółtego sera, soli.

dieta dr dąbrowskiej owoce

Czy są jakieś minusy diety oczyszczającej dr Dąbrowskiej?

Wiele osób uznaje jednak, że przejście na taki tryb odżywiania może być niekorzystny. Ich obawy wydają się być poniekąd słuszne. Wszystko zależy tak naprawdę od naszego organizmu i stanu zdrowia. Dieta dr Dąbrowskiej opiera się na bardzo małej ilości jedzenia. Jest to pierwsza obawa, którą warto rozważyć. Czy damy radę jeść jedynie 3 małe posiłki dziennie?

Drugim aspektem jest rozregulowanie naszego metabolizmu. Organizm dostając tak małą ilość jedzenia spowolni tempo przemiany materii. W związku z tym, po zakończeniu głodówki, bardzo często występuje tzw. efekt jo-jo.

Po trzecie, niektórzy lekarze uważają, że ludzki organizm nie potrzebuje dodatkowych metod oczyszczania, ponieważ za tę funkcję w naszym ciele odpowiedzialny jest układ pokarmowy oraz narządy takie jak wątroba, skóra czy nerki.

Na koniec warto wspomnieć o wpływie diety dr Dąbrowskiej na układ hormonalny i osłabienie. Wielu lekarzy obawia się skutków ubocznych tego typu. Często uważa się, że długotrwałe stosowanie takiej diety bez nadzoru lekarza, może niektórym poważnie zaszkodzić.

Zobacz także

Dodaj komentarz